Rowerowy ranking miast: Znamy najlepsze miasta dla rowerzystów

Serwis Centrum Rowerowe przeanalizował warunki dla rowerzystów w największych miastach w Polsce i opublikował ranking „Top 9 rowerowych miast Polski”. W zestawieniu ogólnym Warszawa zajęła pierwsze miejsce. Na podium znalazły się także Wrocław i Poznań.

Już od kilku sezonów, w szczególności w trakcie pandemii, rowery stają się coraz popularniejszym środkiem transportu. Jednak czy infrastruktura miast nadąża za potrzebami Polaków? Centrum Rowerowe postanowiło sprawdzić, jak wyglądały warunki do jazdy na rowerze w największych polskich miastach w 2020 roku. Przeprowadzony ranking wskazał, że najbardziej przyjaznym rowerzystom miejscem jest Warszawa. Na podium znalazły się także Wrocław i Poznań.

Warszawa oferuje swoim mieszkańcom najdłuższą sieć tras rowerowych – 674,9 kilometrów, które stanowią 27% wszystkich dróg publicznych. Liderem pod względem inwestycji w drogi rowerowe jest Gdańsk, który przeznaczył na ten cel ponad 26 milionów złotych. Z kolei w warszawskim budżecie obywatelskim na 2020 rok znalazło się 30 projektów rowerowych, które stanowiły 8% wszystkich inicjatyw.

Jak pokazują dane Centrum Rowerowego, najlepszy dostęp do rowerów miejskich mają Wrocławianie. Także stosunek tras rowerowych do dróg publicznych w stolicy Dolnego Śląska jest największy. Natomiast Warszawiacy mogą cieszyć się najszybszym przyrostem nowych ścieżek – w 2020 roku wybudowano ponad 45 kilometrów. Prawie połowę mniej we Wrocławiu (24,54 km) i 14,8 km w Krakowie.

Widzimy, że Polacy coraz chętniej korzystają z uroków jazdy na rowerze, dlatego postanowiliśmy sprawdzić w jakich warunkach podróżują w największych miastach. Zwróciliśmy uwagę nie tylko na długość tras rowerowych, ale także na liczbę stacji napraw, stowarzyszeń, czy budżet przekazany na projekty rowerowe. Dobrze rozplanowana infrastruktura to nie tylko komfort dla rowerzystów, ale przede wszystkim większe bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu – podkreśla Patrycja Adamczyk, Specjalista ds. content marketingu z Centrum Rowerowego, organizatora rankingu.

Analiza zestawienia wypadków rowerowych w stosunku do liczby mieszkańców pokazała, że najbezpieczniejszym miastem jest Lublin. W 2020 roku w stolicy Lubelszczyzny ich liczba wyniosła tylko 137. Na drugim miejscu znalazła się Bydgoszcz, a na trzecim Warszawa.

Ważnym aspektem bezpieczeństwa są także wspólne ścieżki dla pieszych i rowerzystów, które mogą powodować wiele niebezpiecznych sytuacji. W Warszawie, która jest liderem w tym zakresie, połączone ścieżki dla pieszych i rowerzystów stanowią tylko 12%. Najwięcej połączonych tras jest we Wrocławiu, gdzie stanowią ponad połowę wszystkich ścieżek rowerowych oraz w Lublinie, w którym ich odsetek wynosi 79%.


Całe zestawienie ze szczegółowymi informacjami znajdziesz na stronie: https://www.centrumrowerowe.pl/blog/top-9-rowerowych-miast-polski/


Grafiki oraz informacja prasowa do pobrania